1. ELDER – „Reflections of a Floating World“ (Stickman Records)
Ovom moćnom stoner/doom sastavu iz Bostona sam bez ikakvog razmišljanja dodelio prvo mesto. Njihov četvrti full-lenght album i definitivno najbolje izdanje u 11 godina postojanja. Šest pesama, preko sat vremena čistog zadovoljstva.
2. SIBERIAN MEAT GRINDER – „Metal Bear Stomp“ (Destiny Records)
Kao što sam pominjao i u recenziji ovog albuma, muzika koja gazi po svim vašim čulima i budi agresiju koju niste ni znali da imate. Ova ekipa iz Rusije je napravila nenadjebiv miks hardkora i treš metala.
3. THE MIDNIGHT GHOST TRAIN – „Cypress Ave.“ (Napalm Records)
U godini u kojoj sam se zaljubio u stoner muziku, The Midnight Ghost Train mi je sigurno najveće otkriće. Hvala Deezer flow-u. Najbolja vožnja ovde godine, iako je u pitanju ponoćni ukleti voz.
4. PRIMUS – „The Desaturating Seven“ (ATO Records)
Zavirite u bolesni um legendarnog Les Klejpula. Album koji sam čekao veoma dugo i dobio sam ono što sam tražio. Mnogo mračniji i čudniji album od onoga na šta nas je Primus navikao, ali definitivno vredan čekanja.
5. DOPELORD – „Children of Haze“ (Heavy Metal Vomit Party/Green Plague)
40 minuta mračnog poljskog duma i stonera. Sto mu gromova. Nadam se da ćete uživati koliko sam i ja. I pripremajte se, u februaru stižu kod nas.
6. TRANSPANDA – „Goats Against Humanity“ (samostalno)
Još jedno od otkrića godine. Zapravo, otkriće mog burazera, ali ću ih prisvojiti. Neverovatni debi album ovog nemačkog crossover stoner benda. Ostaje žal što su na albumu samo četiri pesme, ali je i ovih pola sata sasvim dovoljno da upoznate ovu trojku iz Nemačke.
7. EGYPT – „Cracks and Lines“ (Valley Of The Kings Musicworks)
Treće izdanje američkog stoner/desert rock sastava Egypt možda nije dostiglo uspeh njegovih prethodnika, ali svakako album koji treba preslušati. A ja odoh da plačem jer sam propustio njihov koncert u Beogradu letos.
8. COLDPLAY – „Kaleidoscope“ (EP) (Parlophone)
U ovom moru stonera – Coldplay. Imali ste prilike da pročitate moje mišljenje o ovom albumu, ali ću ponoviti. Veoma prijatan EP i savršen nastavak albuma „A Head Full Of Dreams“.
9. MONOLORD – „Rust“ (RidingEasy Records)
Nisu Šveđani dobri samo u stvaranju metal muzike, ha! Treći album ovog doom sastava ostavlja bez daha, ali je veoma teško odlučiti se koji od ta tri albuma je bolji. Ipak, nije bilo nimalo teško uvrstiti ga u ovu listu.
10. MASTODON – „Emperor of Sand“ (Reprise Records)
Huh. „Emperor of Sand“ definitivno nije moje omiljeno izdanje ovog već čuvenog progressive metal benda. Iako albumu mogu da nađem mnogo mana, ipak ovi velikani zaslužuju da se nađu na ovoj listi. Možda malo na staru slavu, ali zaslužuju.
1. EYOT – “Innate” (Metropolis Records)
Eyot je svakako jedan naših najuspešnijih džez sastava, poznatiji u svetu nego kod nas. „Innate“ je njihovo četvrto izdanje i činjenica da ga je snimao Steve Albini u Čikagu govori mnogo o internacionalnim uspesima ovog benda. Ubedljivo prvo mesto.
2. NEŽNI DALIBOR – “U slojevima” (Odličan Hrčak)
Bend koji slušam i pratim veoma dugo izbacio je letos pomalo šaren album. Par genijalnih, par „meh“ pesama, ali u celini jedno odlično, durgačije od prethodnih, izdanje i zasluženo mesto na ovoj listi.
3. NIKOLA VRANJKOVIĆ – “Veronautika” (Multimedia Records)
Dugoočekivano izdanje legende domaće scene koje sam, kao i većina fanova prihvatio oberučke. 15 pesama i više od sat vremena čistog uživanja. Album koji nam je svima mnogo trebao, pogotovu od prestanka rada benda Block Out.
4. ETHERNITY EATER – “Gravity Storm“ (Samostalno)
Živimo u zemlji gde ljudi sve više slušaju stoner, a u kojoj ima veoma malo stoner bendova. Eternity Eater je za sada solo stoner/desert rock/sludge/doom projekat i zaista jedva čekam da zaživi kao bend. U svakom slučaju jedan odličan album, koji je snimio jedan čovek kod kuće.
5. NEK’ SVIRA KO ‘OĆE – “Povratak Skaturna” (Samostalno)
„Povratak Skaturna“ je debi album ovog mladog beogradskog ska sastava i takođe album koji sam jedva dočekao. Ska, kao i stoner takođe, nema jaku domaću scenu, tako da dok uživam u ovom albumu, jedva čekam još neko izdanje benda NSKO.
1. CONSECRATION & Hill @ Božidarac (Vračar Rocks)
Ako ste nekim slučajem propustili ovaj koncert – jebiga! Propustili ste najbolji koncert na kom sam prisustvovao ove godine, a bilo ih je mnogo. Dodatno ozvučenje u kombinaciji sa moćnim Consima je pregazilo sve prisutne u Božidarcu. Nadam se da će vam ovaj izveštaj koliko-toliko približiti kako je bilo.
2. MULTIETNIČKA ATRAKCIJA @ Ciglana
Malo je falilo da svirka ovog bubanj-bas dua, koji predvodi Osman Ahmed zauzme prvo mesto. Predobra Multietnička atrakcija u cirkuskom šatoru. Neverovatno. Iako publika na ovoj svirci nije bila u velikom broju, svirka je sabila.
3. 1000MODS & METHADONE SKIES @ Elektropionir
Koncert koga ću se rado prisećati dugo. Grci i Rumuni, haha. Ko bi rekao. Pokidali su u punom Elektropioniru i zaista mi je teško da se odlučim ko od njih je bio bolji. Neka ostane da su i jedni i drugi razvalili. Ako ne znate za Metadone, pogledajte ih uživo prvom prilikom. Zaljubljen sam u bend još kad su onomad bili Bolji od Stoned Jesus-a. Da, dobro ste pročitali. Bili su bolji.
4. TRIO SVETI & DR PROJECT POINT BLANK @ Karusel Fest, Čačak
Karusel je festival ambijentalne i etno muzike koji se već godinama održava u Čačku i ove godine su napravili jedno neverovatno veče. Trio Sveti i Point Blank. Bokte. Još jedno savršeno veče i možda najbolje kom sam prisustvovao od kad pratim ovaj festival. Uz nastup benda Eyot, par godina u nazad.
5. EVA BRAUN @ Dom omladine Beograda
Par godina bez koncerta Eve Braun mi je teško palo, pa sam se baš oduševio kada sam video da će održati koncert u Domu omladine. Dva sata punokrvne pop rok svirke me je tako raznežilo, da prosto i sada uživam kad se setim te večeri.
ELECTRIC WIZARD – „Wizzard Bloody Wizzard“ (Spinefarm Records)
Pošto pod razočarenjem godine ne mogu da pišem o sebi, pisaću o novom albumu benda Electric Wizard. Predvodnici doom/stoner scene u svetu izbacili su veoma tanak album. Da li im je nestalo ideja, ili samo nisu bili preterano zainteresovani za pravljenje novih pesama, ne znam. Uglavnom, veoma slabo izdanje.