1. ULVER – „The Assassination of Julius Caesar“ (House of Mythology)
Ovaj album je kao moje krojeno odelo za venčanje – svaki deo je pažljivo skrojen i izgleda fantastično sa čim god da se kombinuje ali je najbolje kad se nosi tj u ovom slučaju sluša – u kompletu. Kratko rečeno, „Assassination of Julius Caesar“ je nešto najbolje što sam čuo ne samo 2017. nego i duže.
2. TRUE MOON – „True Moon“ (Lovely Records)
Reinkarnacija Iana Curtisa je žensko u ovom životu, rođena u Švedskoj i odaziva se na ime Karolina Engdahl. Očigledno, za fanove Joy Division i sličnih bendova. Najbolji debi album ove godine, koji je definitivno zaslužio četiri zvezdice Hardwired Magazina .
3. THIEVERY CORPORATION – „The Temple of I & I“ (ESL music records)
Najbolje obučen rege / latino duo se vratio na scenu sa najboljim albumom još od The Richest Man in Babylon.
4. LIAM GALLAGHER – „As You Were“ (Warner Bros)
Bad boy brit popa zvuči najsvežije u poslednjih 20 godina, tačnije od „Be Here Now“ albuma iz 1997. Mnoge iritira njegov vokal , ali po mom mišljenju on savršeno ide uz ovakav zvuk. Oh, a kolekcija Pretty Green za ovu godinu je takođe fantastična, pogotovo ova fishtail parka je postala moja tiha patnja …Ili što bi sam Liam rekao: „Slap back. Ya know what I mean; Fat cats in my Pretty Green, I just want you to know – it’s my time…“
5. GARY NUMAN – „Savage: Songs From a Broken World“ (BMG Music Label)
Ćaća Industriala sa svojim dvadeset prvim albumom nam isporučuje savršen saundtrek za post apokalipsu. Ako neko slučajno od vas ima email od Džordža Milera, tvorca Mad Max filmova, pošaljite mu link sa youtube od ovog albuma, za svaki slučaj ako se odluči da snimi još Mad Max filmova. Barem o soundtracku neće morati mnogo da se razmišlja.
6. PAUL WELLER – „A Kind of Revolution“ (Parlophone)
Ova godina je bila toliko neočekivano dobra kad su albumi u pitanju, pa je ovakav masterpiece završio na šestom mestu. Zato mi se povraća kad čujem kako Srbi kukaju da ništa više ne valja, pa ni muzika, kao da je Vučić preuzeo svetsku muzičku industriju u najmanju ruku. Elem, ovaj pedeset devetogodišnji Modfather je ponovo dokazao da je sve ono što onaj kvazi šmeker Sting od početka svoje karijere pokušava da bude, ali ga Weller uvek uredno šije.
7. BJORK – „Utopia“ (One Little Indian)
Kad ukucate „Bjork similar artists“ na lastfm, dobijete svašta nešto – Fiona Apple, M.I.A, Kelela…čak i Kate Bush?! Treba napisati peticiju da ta similar artist stranica na lastfm ostane prazna kad je u pitanju Bjork ili makar da je ispune sa kompozitorima klasične muzike, jer ona je upravo to, shodno epohi u kojoj živi. „Utopia“ je samo to još jednom dokazala. Za vas kojima se „Utopia“ ne sviđa, žalim slučaj. Kako kažu, ukusi su različiti. Moj je, na primer – bolji. Makar kad je o Bjork reč.
8. SLEAFORD MODS – „English Tapas“ (Rough Trade Records)
The Streets meets The Exploited. Dovoljno? Pumpaj Pumpaj Pumpaj. Da se Emma Goldman ponovo rodi, njen najpoznatiji citat bio bi neznatno izmenjen: „Ako ne mogu plesati uz English Tapas, onda ne želim biti deo vaše revolucije“.
9. ALICE GLASS – „Alice Glass“ (Loma Vista)
Tehnički ovo nije album nego EP ali ako narodnjaci mogu da zovu albumima skup od 8 pesama u sveukupnom trajanju bod cirka 27 min, onda j ovaj EP od 6 pesama može da prođe na listu albuma. Razumem Crystal Castles fanove koji su u fazonu „izdala si hard core“ ali meni je ova smirenija Alice, na tragu The Knife pa čak i Ladytron- jako dobra. Preporučujem.
10. GENE LOVES JEZBEL – „Dance Underwater“ (Westworld Recordings/Plastichead)
Priznajem, postoji sigurno makar pet albuma koji bi pre zaslužili mesto na ovoj listi makar i na desetoj poziciji. Ovaj povratnički album benda čiji žanr u nedostatku bilo kakve bolje definicije možemo nazvati goth pop, nije spektakularan ni u kom smislu… ali prikrao se iz zasede na ovu listu upravo zahvaljujući svojoj jednostavnosti i nenametljivosti. Sam sam sebe iznenadio kad sam mozda pre mesec dana pomislio koliko mnogo ja slušam ovaj album. Svaki put kad mi mozak blokira ujutro i ne znam šta da pustim (a meni je prvi jutarnji album bukvalno kao nekom kafa, ne šalim se i ne preuveličavam), „Dance Underwater “ je bio logičan izbor. Sjajan nenametljiv album, kako već rekoh… ili rečnikom Jelene Karleuše: Tihi Ubica.
1. MORA – „Neuma“ (Tribal Rajber Label)
Do neba sam zahvalan koleginici Jadranki Balaš na preporuci. Kad bih sastavljao listu najboljih albuma ove godine zajedno domaći i strani na jednu listu, ovo bi verovatno bilo odmah iza albuma benda Ulver.
2. DAMIR AVDIĆ – „Amerika“ (Samostalno)
Ovaj genije jednostavnosti na svakom albumu prevazilazi sebe. Stilski je kao Motorhead: uvek isti, a uvek drugačiji… a istovremeno uvek dobar. To je retka osobina.
3. NEŽNI DALIBOR – „U Slojevima“ (Odličan Hrčak)
Da mi je neko rekao da ću jednog dana imati Nežni Dalibor na top listi albuma… pa recimo da bih u istu rečenicu smestio bejzbolku, zube, martinke i krv… Ali evo i to je vreme došlo. Šalu na stranu, dok mi je prvi album bio malo, kako da kažem, unjkav, sa svakim sledećim su bili sve bolji i bolji. Izbegavam ižvakane fraze, ali realno sa ovim albumom su stvarno našli svoj zvuk.
4. MAYALES – „Simbol za Sunce“ (Aquarius Records)
U nekoj mojoj idealističkoj i utopističkoj verziji Balkana, bilo bi mesta i za pop muziku. Pod uslovom da svi bendovi rade pop kvalitetno kao Mayales s ovim albumom.
P.S. Ne dajte da vas odrednica „pop“ zavara.
5. NIKOLA VRANJKOVIĆ – „Veronautika“ (Multimedia Music)
Da ne grešim dušu, ovaj album je trebao da bude broj 2 na ovoj listi, ali sam negde nabasao na komentar da je na svom koncertu u decembru u Domu Omladine ironično prokomentarisao „a šta, kao, bio je penal“. Kao neko ko je bukvalno kao uslov na svom poslu postavio da može da gleda Partizanove utakmice na kompu ako se odigravaju u toku mog radnog vremena – ovaj komentar je bio dovoljan da Nikolin album sklizne na peto mesto. Ipak, van navijačke priče, ovaj album je odličan i morao je da bude u top 5. Šteta što nije broj 2. Nikola, drugi put se ugrizi za jezik.
Svako malo, jedna strašna zver pod imenom „muzičko neznanje“ izađe iz svoje tajne pećine i ugrize moj ego. To je bio slučaj i pre par godina kad je Kojot ugušio feedove svojih Facebook prijatelja sa besomučnim postavljanjem Mother’s Finest video klipova. Priznajem, do tad nisam ni čuo za ovaj bend koji je definitivno uticao na mnoge grupe koje su došle nakon njih. Danas miks različitih žanrova nije ništa posebno, ali je u vreme Mother’s Finest, to bio hrabar korak. Fuzija funka, (proto)metala i bluza. Uživo imaju još bolju, divlju energiju, iako je Joyce Kennedy ove godine napunila 69.
Kakav je boogie ringišpil ovaj deda priredio, ostavio me s otvorenom vilicom! Nije to samo svirka. Kad čovek svira 40 i kusur godina, znaš da ne može da zvuči loše, makar zbog renomea… ali zvukkkkkk, majko moja. Thorogood stvarno ima toliko jedinstven zvuk da ako bih pravio analogiju da domaćim izvođačima, onda bih spomenuo Antona. Divno iskustvo, pogotovo što Thorogood nije neko koga bih gledao na solo koncertu nego sam ga samo ukačio na festivalu.
Godina mučim muku da sinusima. Probao sam sve živo. Tablete, pomade, neke aparate sa ubrizgavanjem slane vode, išao kod rumunske ciganke usred Amerike da mi skida čini ako me iko prokleo sinusima… tek sam posle saznao da žena nije ni Rumunka, ni Ciganka nego treća generacija Čečena koja je zadržala malo tog akcenta… al’ bi kasno – mojih 99.99 dolara plus taksa je otišlo u nepovrat. Elem, koncert ovog Industrial Ćaće mi je produvao sinuse toliko dobro da sam miran makar mesec dana. Hvala Gary. Ako mogu da naručim još jedan isti koncert sredinom januara, to bi bilo super. Hvala unapred.
Na ovom koncertu nisam bio fizički prisutan, ali kao da jesam, jer mnogo, mnogo, mnogo mojih prijatelja je bilo tu. Ispred bine, iza bine i na bini. Mogao sam da osetim tu energiju kroz njihove različite priče, fotke i video klipove. Ne verujete? Želim da se i vama to isto jednog dana desi…