Pre tačno godinu dana beogradski IRIE FM održao je u Novom Sadu žurku za pamćenje. Bila je to svirka kojom su ispitali plodnost terena za razvoj popularnosti njihove nove muzike, i već tada se moglo osetiti da su novosadska publika i bend uspeli da ostvare posebnu vezu. U međuvremenu su održali dva festivalska nastupa u Novom Sadu, i sinoć, još jedan solistički koncert, ovog puta u znatno većem prostoru i sa znatno pompeznijim najavama.

Irie FM u Novom Sadu 2017 | photographer Marko Ristić
Određena mana od samog starta bio je ne baš zahvalan datum za svirku, s obzirom da su zbog praznika mnogi ljudi odsutni iz grada, ili jednostavno provode vreme u krugu porodice. Sigurno je to uticalo da bude bar za trećinu manje publike sinoć, ali to ne znači da ni ovako Quarter nije bio poprilično popunjen, pa je sigurno bilo oko 500 posetilaca. Međutim, taj broj se iz nekih nepojmljivih razloga čak i pomalo smanjivao tokom koncerta, ali svakako nije uticao na krajnje veliku kritičnu masu koja je uživala do kraja.

Irie FM u Novom Sadu 2017 | photographer Marko Ristić
*** POGLEDAJTE GALERIJU FOTOGRAFIJA SA KONCERTA ***
Kao što sam već pomenuo, ovaj koncert je pompeznije najavljivan, ali na iznenađenje, sam koncert bio je nekako mnogo manje euforičan i pompezan za razliku od onog u Gerili pre godinu dana. Čitava svirka, atmosfera i zvuk su bili poprilično mirniji i opušteniji, što je bend nagovestio već od samog starta dugim i spektakularnim dub deonicama i reggae pesmama koje su svirali čak i sporije i staloženije nego što to inače rade. Koliko sam imao osećaj da su želeli da naprave ludu žurku pre godinu dana, toliko sam imao osećaj da su sinoć bili fokusirani da jednostavno sve bude na mestu, pre svega muzički i tehnički. U krajnjem slučaju to je i sasvim razumljivo ako uzmemo u obzir povod svirke i sam prostor u kom nisu ranije nastupali.

Irie FM u Novom Sadu 2017 | photographer Marko Ristić
Publika je bez pogovora prihvatila i uronila u tu opuštenu atmosferu, prepuštajući se podjednako i novim pesmama, ali i klasičnim reggae zvucima. Čak je i mirnoća publike bila podjednako iznenađujuća, jer znamo da postoje slučajevi kada zbog žamora publike nije moguće čuti izvođače, ali novosadska publika je sinoć sa velikom pažnjom slušala sve ono što je bend imao da kaže (osim onih kojima se nije svidelo pa su otišli ranije? – pa čak i je to bolje nego da su ostali i pričali).
Da se ne stekne pogrešan utisak da smo bili na koncertu klasične muzike (iako me definitivno jeste atmosfera u momentima podsetila na to – što opet ne znači nešto loše), naravno da je bilo i onih euforičnih momenata, a oni su se, možete pretpostaviti, desili pre svega tokom pesama „Kliziš“ i „Svi“, kada je publika horski otpevala svaki stih tih pesama. Međutim, posebno oduševljenje je proizvela i pesma „Mystic Twilight“, kada su se svi potpuno rasplesali, a bend upravo tada i završio koncert, pre nego što se vratio na bis i odsvirao još dve pesme sa njihovog jedinog albuma do sada.

Irie FM u Novom Sadu 2017 | photographer Marko Ristić
*** POGLEDAJTE GALERIJU FOTOGRAFIJA SA KONCERTA ***
Ne samo da je to sinoć bio prvi veliki samostalni koncert benda Irie FM u Novom Sadu, već je to bio i debi organizacije Tomahawk events, koji su stajali iza organizacije ovog koncerta. U tom smislu smo prisustvovali budućnosti naše scene, i u muzičkom i u organizacionom aspektu. Irie FM su nam pokazali da se još uvek traže i po pitanju koncerata i svog jedinstvenog zvuka, al’ malo je reći da su na pravom putu, i da se samo možemo radovati onome što će nam oni u budućnosti donositi. Budućnost je ovde i sada.

Irie FM u Novom Sadu 2017 | photographer Marko Ristić